Tekstų struktūros išdėstymas chronologine ar temine prasme

Mokymosi rezultatas: Baigęs šį modulį, studentas turėtų sugebėti struktūruoti tekstą chronologiškai arba tematiškai.

3.1 Parašykime pranešimą!

Paskutiniame modulyje kalbėjome apie tai, kaip kurdami tekstą turime galvoti apie savo skaitytojus. Mūsų protas nėra tvarkingas. Mintys ir idėjos vėl kyla ir vėl dingsta. Tekstas negali būti toks, koks yra mūsų galvoje. Ji turi būti tvarkinga, kad skaitytojas galėtų sekti mūsų minčių traukiniu. Norėdami tai padėti, mes rūšiuojame savo tekstą pagal žanrus, kaip mes kalbėjome paskutiniame modulyje. Tekste turime du teksto dalių rūšiavimo būdus: chronologiškai (tokia tvarka, kokia jie įvyko) arba tematiškai (elementai, priklausantys kartu, nes jie yra apie tą pačią temą).
Šiame modulyje mes ypač mokysimės rašyti pranešimą. Ataskaita gali būti labai paprasta arba labai sudėtinga. Tai gali būti pusė žurnalo puslapio įrašas arba 300 puslapių politinis dokumentas. Jei mokate rašyti gerą pranešimą, galite išmokti rašyti beveik viską.
 

Chronologinė tvarka

Sužinojome apie teksto struktūrizavimą tokia tvarka, kad viskas nutiko, kai mes buvome vaikai ir klausėmės pasakų. Pasakos ir vaikų knygos pasakoja istoriją tokia tvarka, kokia įvyksta. Šią techniką galime naudoti rašydami apie įvykius. Aprašyti elementus (pvz., Įvykius ar komentarus) tokia tvarka, kokia jie buvo, yra lengviausias būdas struktūrizuoti tekstą. Mūsų darbo gyvenimo, kuriame rašome chronologinius tekstus, pavyzdžiai yra ataskaitos ir susitikimų minutės.
Aišku, susitikimų ataskaitos ir protokolai ne visai panašūs į pasakas. Jie turi oficialią struktūrą, kai naudojami daugiau nei vienas struktūros principas. Bet pradėkime lengvai.
 

3.2 Priežastis ir pasekmė

Tačiau chronologinė tvarka nėra tokia lengva. Jei atidžiai atkreipėte dėmesį, pastebėjote, kad vienas elementas yra „netinkamoje vietoje“. Iki visų šioje ataskaitoje aprašytų incidentų buvo sugadintas netikras jungiklis. Bet tai nebuvo atkreipta į rašytojo dėmesį prieš gaisrą. Dažnai būna taip. Prieš sužinodami apie priežastį, sužinome apie pasekmes ar padarinius. Čia priežastis yra netikras jungiklis, o gaisras – pasekmė.
Poveikis ar pasekmė visada atsiranda po priežasties, tačiau mes turime žinoti, kad chronologinės tvarkos nepakanka, kad nuspręstume, ar nukentėjo.
Pavyzdys: „Pradėjo lyti; vaikai nubėgo į mokyklos pastatą. “ Gal vaikai bėgo į vidų vengdami lietaus, gal tai buvo tik jų pertraukos pabaiga. Norėdami būti tikri, turime ištirti daugiau. Rašydami mes dažnai pradedame nuo pasekmės, po kurios seka priežastis, ir sujungiame su „nes“, pavyzdžiui: „Vaikai bėgo į mokyklą, nes prasidėjo lietus“. Dabar skaitytojas žino, kad bėgimas buvo lietaus padarinys.
 

3.3 Kaip susisteminti ataskaitą

Dabar, kai praktikavome chronologiją ir priežastingumą, žengiame dar vieną žingsnį į priekį ir pažvelgiame į oficialią ataskaitos struktūrą.
Kaip pavyzdį naudosime gaisro įvykį. Tai yra kita diena, ir vadybininkui reikia laiko parašyti oficialesnę ataskaitą.


Paspauskite +, kad pamatyti paaiškinimą

Gaisro kavinėje aprašas+Pavadinimas, laikas, vieta
Birželio 7 diena, Praha

Kam: Ieva Ievaitė+Kam?

Nuo: Petro Petraičio+ Kas rašo?

Birželio 5 dieną aš buvau virtuvėje ir įjunginėjau viryklė, kad galėčiau kepti blynus. Tik nusisukęs išgirau keistą garsą. Atsisukės pamačiau labai aukštas liepsnas ant pačios viryklės. Tokias aukštas, kad jos net lietė lubas. Pagriebiau gesintuvą ir pradėjau gesinti. CO2 greitai nuslopino liepsnas, bet vistiek iškviečiau gaisrinę.+ Įvikio aprašymas

Gaisrininkai priėjo prie išvados, kad mūsų viryklė užsidegė, nes buvo padarytas dirbtinis ir neveikiantis jungiklis kontroliuojantis dujų padavimą.+ Išvada

Šiuo metu mes naudojame kitą viryklę. Patikrinau ir naujoji viryklė mums gali kainuoti iki 500 eurų, bet draudimas vis dar laukia aprašymo iš gaisrininkų ir gal apmokės naujos viryklės įsigijimą.+ Rekomendacija

Priseta: + Priedai

  • El. laiško kopija iš draudimo
  • Naujos viryklės rekomendacija

 

3.4 Parašykite savo gyvenimo aprašymą arba CV
Kitas teksto tipas, kurio struktūra labai aiški, yra atnaujinimas. Pateikdami save ir savo patirtį, mes grupuojame informacijos tipus, tokius kaip asmeninė informacija, išsilavinimas ir darbas. Tada grupėje naudojame chronologiją. Pirmiausia perskaitykite šį pavyzdį:

 



Šaltinis
 

Pratimas 3:4

Dabar atsidarykite naršyklę ir pabandykite parašyti savo gyvenimo aprašymą naudodamiesi ta pačia struktūra:
Asmeninė informacija
Kontrolinis sąrašas. Prisimeni:

  • vardas
  • • Gimimo data
    • namų adresas
    • telefono numeris
    • elektroninio pašto adresas

Pagrindinės kvalifikacijos
Kontrolinis sąrašas. Prisimeni:

  • Ar kvalifikacija yra svarbi teikiant prašymą įsidarbinti?

Išsilavinimas
Kontrolinis sąrašas. Prisimeni:

    • formalusis švietimas ir atitinkami neformalūs kursai
    • pradžios data ir pabaigos data
    • institucijos / kurso teikėjo pavadinimas
    • studijų / kurso tema

Darbo patirtis
Kontrolinis sąrašas. Prisimeni:

    • pradžios data ir pabaigos data
    • darbdavio / įmonės pavadinimas
    • jūsų darbo pavadinimas, pagrindinės pareigos

Kalbos
Kontrolinis sąrašas. Prisimeni:

  • Lygis

Nuorodos
Kontrolinis sąrašas. Prisimeni:

  • referencinio asmens vardas, pavardė ir kontaktinė informacija
  • įmonės pavadinimas

Internete yra daug šablonų, kuriuos galite naudoti ir pritaikyti. Prieš atsiųsdami ataskaitą, CV ar bet kurį kitą dokumentą, nepamirškite visada patikrinti skyrybos ir rašybos. Kitas modulis jums padės.